Jak wygrać w globalnej gospodarce?

Dlaczego jedne kraje są biedne, a inne bogate? Dlaczego w bogatych krajach
zachodnich zarabia się cztery razy więcej niż w Polsce? Przeczytaj w raporcie

Raport: jak wykorzystać kryzys i dołączyć do najzamożniejszych?

„Jak wykorzystać kryzys i dołączyć do grona najzamożniejszych krajów na świecie” – taki tytuł nosi najnowszy, tegoroczny raport Fundacji Pomyśl o Przyszłości.

Co podnosi ceny cementu i stali? I czy one spadną?

Wśród materiałów budowlanych, które w tym roku bardzo podrożały, są wyroby ze stali (np. pręty zbrojeniowe czy stalowe części ogrodzenia) i cement. Dlaczego tak jest?

Niemieckie towary droższe w Polsce niż w Niemczech. Dlaczego?

Dlaczego Polacy tak chętnie kupują niemieckie towary i są gotowi płacić za nie wyższą cenę, a nawet przepłacać? Na to pytanie niemiecki ekspert odpowiedział krótko: „Wpływ reklamy”.

Kryptowaluty. Inwestować w nie czy nie? Czy to hazard i spekulacyjna bańka?

Inwestując w kryptowaluty, trzeba być ostrożnym i nie angażować istotnej części swoich oszczędności. Co o tym wszystkim myśleć? Przeczytaj

Złoty czy euro? Czy Polska powinna przyjąć euro jako swoją walutę?

Co jakiś czas wraca dyskusja o tym, czy Polska powinna przyjąć wspólną unijną walutę – euro – i zastąpić nią złotego. Jakie są argumenty „za”, a jakie „przeciw” takiej decyzji?

Skąd biorą się kryzysy gospodarcze?

Pandemia koronawirusa wpędziła świat w kolejny kryzys gospodarczy. Warto więc wiedzieć, jak przebiegały poprzednie takie kryzysy, z czego się brały i jak sobie z nimi radzono

Mity o polskiej gospodarce. Dlaczego nie powinniśmy w nie wierzyć?

Nie ma znaczenia, czy kupujemy towary polskie i zagraniczne. Bo to nie ma większego wpływu na tempo rozwoju gospodarczego Polski, na poziom zarobków i zamożności Polaków- Mit czy Prawda?

Jakie płyną korzyści z kupowania i wspierania polskich produktów oraz polskich dostawców

Jakie płyną korzyści z kupowania i wspierania polskich produktów oraz polskich dostawców? Przeczytaj materiał

Efekt skali – co to jest i jakie ma znaczenie?PKB?

By firma mogła sprzedawać swe produkty i usługi za granicą, zdobyć trwałą pozycję na zagranicznych rynkach, musi być odpowiednio duża. Tak, żeby mogła korzystać z tzw. efektu skali. Co to takiego?

Dlaczego Produkt Narodowy Brutto (PNB) jest ważniejszy niż PKB?

Mimo, że PKB, czyli Produktu Krajowego Brutto, używa się powszechnie jako podstawowego wskaźnika gospodarczego, to jednak dużo lepszą miarą rozwoju gospodarczego i dobrobytu danego kraju oraz jego mieszkańców jest PNB, czyli Produkt Narodowy Brutto.

Czym jest PKB i do czego służy? Czy jest miarą zamożności krajów, poziomu ich dobrobytu?

Gdy opracowuje się listy najbogatszych państw świata, jako skalę porównawczą najczęściej stosuje się właśnie PKB, z tym, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca (by było to rzeczywiście miarodajne). Dlaczego akurat PKB?

Czy kod 590 = polski produkt, produkt wytworzony w Polsce?

Jest wiele akcji, zachęcających do kupowania produktów z kodem 590. Np. akcja „Wybieram 590” czy akcja „590 powodów, dla których warto kupować polskie produkty”. Jest nawet Kongres 590. I wszystkie te inicjatywy sugerują, że kod 590 oznacza produkty polskie, wytworzone w Polsce. Czy tak rzeczywiście jest?

Dlaczego powinniśmy wybierać (kupować) produkty i usługi polskich firm?

Pewnie wielu z Was zetknęło się gdzieś z hasłem „Kupuj polskie”. Ale nie każdy z Was wie, dlaczego właściwie miałby tak robić, nie każdy jest do tego hasła przekonany i niektórzy z Was reagują na nie wzruszeniem ramion. Zadając sobie pytanie: niby dlaczego miałbym, miałabym, kupując coś, wybierać w pierwszej kolejności produkty i usługi polskich firm?

YouTube