Jan Kumorek

Trzy złote rady młodego przedsiębiorcy. O czym nigdy nie może zapomnieć prowadzać swój biznes? Na co powinien zwrócić szczególną uwagę?

O czym nie może zapomnieć prowadząc swój biznes? O inwestowaniu w swoją firmę, dbaniu o sprzęt, doskonaleniu swoich umiejętności, dbaniu o klienta, sytuacji rynkowej w branży i realiach rynkowych.

Na co powinien zwrócić szczególną uwagę? Na przepisy prawa, sytuację rynkową, mierzyć siły na zamiary, podejmowanie decyzji biznesowych, myślenie strategiczne, długofalowe.

Jakie są największe – w odniesieniu do Państwa doświadczeń w Państwa branży – ryzyka i jak sobie z nimi radzić?

Aktualnie dużym problemem jest ryzyko wzrostu cen środków do produkcji, energii, paliwa, usług obcych. W sytuacjach korzystnych cen należy robić większe zapasy materiałów, szukać zamienników przy jednoczesnym dbaniu o wysoką jakość produktu. Również duże znaczenie ma w obecnej sytuacji szukanie oszczędności. Zawsze w firmie są obszary w których nie obniżając jakości można zmniejszyć wydatki. Ryzyko wzrostu cen energii można ograniczać poprzez budowę instalacji fotowoltaicznej.

Jak być skutecznym? Czyli jak docierać z informacją i ofertą współczesnego klienta na przykładzie Państwa branży? Jak budować długofalowe relacje?

Trudno sobie wyobrazić w dzisiejszych czasach prowadzenie biznesu bez skutecznej reklamy. Możliwości jest bardzo dużo w zależności od budżetu. Należy jednak z korzystać z firm profesjonalnych, które dobrze znają się na aktualnych trendach. Ogromne znaczenie w dotarciu do ostatecznego klienta ma teraz internet i media społecznościowe, telewizja.

Bardzo ważne jest również bezpośrednie dotarcie do klienta. Okresowe promocje, spotkania, wizyty, przedstawianie walorów swoich produktów. Dbanie o jakość to również podstawa do budowania dobrych relacji.

YouTube