Czy kod kreskowy zaczynający się od cyfr 590 rzeczywiście oznacza polski produkt, produkt wytworzony w Polsce?
Jest wiele akcji, zachęcających do kupowania produktów z kodem 590. Np. akcja „Wybieram 590” czy akcja „590 powodów, dla których warto kupować polskie produkty”. Jest nawet Kongres 590. I wszystkie te inicjatywy sugerują, że kod 590 oznacza produkty polskie, wytworzone w Polsce. Czy tak rzeczywiście jest?
Trzeba zacząć od tego, że zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi zajmuje się międzynarodowa organizacja GS1, mająca swą siedzibę w Princeton (USA) i w Brukseli (Belgia). Kody kreskowe na produktach służą w pierwszej kolejności do identyfikacji firm, pod których marką te produkty są sprzedawane i które są ich dystrybutorem.
By używać kodów kreskowych na produktach, trzeba się zarejestrować w oddziale organizacji GS1 na dany kraj. Początek kodu, np. 590, oznacza jedynie, że firma, pod której marką jest sprzedawany dany produkt, która go dystrybuuje, zarejestrowała się w oddziale GS1 na dany kraj.
Czyli początek kodu nie oznacza kraju produkcji danego produktu, a kod zaczynający się od cyfr 590 nie oznacza, że produkt został wytworzony w Polsce. 590 oznacza tylko tyle, że firma, pod której marką ten produkt jest sprzedawany, zarejestrowała się w polskim oddziale GS1. Z drugiej strony jest jednak tak, że firmy najchętniej rejestrują się w oddziale GS1 ze swojego kraju. Mamy więc przynajmniej niemal pewność, że kod kreskowy 590 oznacza firmę działającą w Polsce. Ale to nie oznacza, że musi ona wytwarzać w Polsce produkt oznaczony kodem 590. Równie dobrze może go produkować za granicą czy zlecać produkcję w innym kraju, a nawet tylko kupić go w innym państwie, przepakować i sprzedawać w Polsce pod swoją marką. Krócej: kod 590 mogą otrzymywać także produkty importowane, produkowane za granicą, np. w Chinach.
Są też przypadki, że jakiś produkt ma kod zaczynający się od cyfr innych niż 590, choć został wyprodukowany w Polsce. Dzieje się tak dlatego, że firma, pod której marką jest on sprzedawany, zarejestrowała się nie w polskim oddziale GS1, ale w zagranicznym oddziale tej organizacji. To dość rzadkie przypadki, ale warto taką ewentualność uwzględnić.
Mimo to gorąco zachęcamy Was, byście podczas zakupów sprawdzali kody kreskowe na produktach. Bo zapewne większość produktów z kodem 590 została wytworzona w Polsce. Ale nie ograniczajcie się tylko do sprawdzania tych kodów, jeśli chcecie mieć pewność, że dany produkt został wytworzony w naszym kraju. Na zakupach powinniśmy szukać na etykietach także informacji, kto wyprodukował dany towar i w jakim kraju został on wytworzony. Nie zawsze takie informacje są na opakowaniach, ale często można je tam znaleźć.
Dobrze jest też wiedzieć, które firmy i marki są polskie. Dlatego jeszcze raz podajemy nazwy stron, na których można znaleźć listy polskich firm i marek, a także informacje na ich temat. Oto one:
Polskiemarki.info
Polskislad.pl
Kupujepolskieprodukty.pl
swojak.org
https://www.facebook.com/SwojDoSwegoPoSwoje/
https://www.facebook.com/WybieramPL
wspieramrozwoj.pl
polskiekupujeto.pl
naszhandel.pl
Jeszcze raz zachęcamy Was też do zapoznania się i korzystania się z bezpłatnej aplikacji Pola, która pełni bardzo podobną funkcję. Jest to bowiem aplikacja, za której pomocą sprawdzimy w sklepie – przy użyciu smartfona – nie tylko, czy dany produkt został wytworzony w Polsce, ale także czy to produkt polskiej firmy. Tę aplikację można ściągnąć ze strony pola-app.pl.